Rekordy świata dotyczące pizzy, o których nie miałeś pojęcia

Pizza to znany i uwielbiany na całym świecie posiłek – nic więc dziwnego, że bardzo często podbijane są kolejne rekordy Guinnessa związane z pizzą. W dzisiejszym wpisie przedstawiamy super ciekawostki o pizzy, o których na pewno nie miałeś pojęcia.

Krótka historia pizzy

Pizza, dosłownie placek z wody, znana była już od czasów starożytnych. Wszystko rozpoczęło się od pieczenia mąki zmieszanej z wodą na rozgrzanym kamieniu. Jednak prawdziwą popularność pizza zyskała dopiero w XIX wieku. Wtedy to królowa Małgorzata z dynastii Sabaudzkiej, spędzając wakacje w Neapolu, postanawia spróbować neapolitańskiego przysmaku. Przygotowanie pizzy dla królowej powierzono najsłynniejszemu piekarzowi w okolicy: Raffaele Esposito. Piekarz upiekł pizzę, której podstawowymi składnikami były pomidory, ser mozzarella i bazylia. Pizza tak posmakowała królowej, że stała się jej ulubioną potrawą nadworną, a na jej cześć danie zostało nazwane imieniem królowej: Margherita.

#1 Najdłuższa pizza na świecie

Najdłuższa pizza na świecie powstała w miejscowości Fontana w stanie Kalifornia w USA 10 czerwca 2017 roku. Kucharze wspólnie z wolontariuszami upiekli pizzę o długości ponad 2 km, a dokładnie 1930,39 m. Pizza została przygotowana z ponad 8 ton ciasta, 2,5 tony sosu pomidorowego i ponad 1,5 tony mozzarelli. W przyrządzenie pizzy zostało zaaranżowanych ponad 100 osób, które poświęciły na to łącznie 54 godziny, w tym 14 godzin na pieczenie.

Włosi ustanowili nowy rekord Guinessa i tym samym pobili Polaków, którzy w sierpniu 2010 roku upiekli największą na świecie pizzę na krakowskich Błoniach. Pizza Polaków mierzyła ponad kilometr, piekło ją 200 kucharzy przez 18 godzin. Specjalne na tę okazję powstał specjalny piec indukcyjny w kształcie lokomotywy.

rekordy świata związane z pizzą

#2 Najdroższa pizza świata

Pizza za ponad 8 tys. złotych? Tak, to możliwie. W grudniu 2010 roku jedna z restauracji na Manhattanie ustanowiła rekord Guinessa na najdroższą pizzę świata. Na pizzy znalazły się płatki 24-karatowego złota oraz najbardziej cenione składniki, takie jak ser bawoli, pasztet foie gras, czarny kawior, trufle. Za rekordowo drogą pizzę trzeba było zapłacić aż 8 500 tys. złotych. Pomimo swojej wysokiej ceny została zamówiona dwa razy przez tego samego hotelarza z Malty. Szef kuchni przyznał, że inspiracją do powstania pizzy było zaspokojenie potrzeb ludzi z bogatej dzielnicy finansowej, która znajduje się w pobliżu.

Rekord ten został pobity 7 lat później – 24 kwietnia 2017 roku kucharze z restauracji Industry Kitchen w Nowym Jorku w USA przygotowali pizzę za 2 7000 dolarów, czyli ponad 9000 polskich złotych.

#3 Najostrzejsza pizza w Polsce

Wiemy, gdzie szukać najostrzejszej pizzy w Polsce. To w Krakowie został ustanowiony rekord Polski na najostrzejszą pizzę. Składniki, które decydują o piekielnie ostrym smaku pizzy to przede wszystkim różnego rodzaju papryki. Oprócz papryczek chili, jalapeno i pepperoni, na pizzy znajdziemy również bardzo ostrą paprykę Carolina Reaper czy Trinidad Scorpion.

#4 Najostrzejsza pizza na świecie

Z kolei najostrzejszą pizzę na świecie znaleźć można w menu jednej z brytyjskich restauracji. Właściciel restauracji do swojej najostrzejszej pizzy wykorzystał jedną z najbardziej ostrych papryczek na całym świecie – Naga Yolokia. Dla porównania warto dodać, że w skali służącej do mierzenia pikantności (Skala Scoville’a) przyprawa tabasco osiąga wynik między 2 500 a 8 000, a pizza z Saltdean 3 200 000.

pizza z rekordem świata

#5 Najszybsza pizza świata – rekord robienia ciasta

Jak długo zdarza wam się czekać na upragnioną pizzę? 30 minut, godzinę, a może dwie? Z problemem tym doskonale radzą sobie Amerykanie, którzy organizują tzw. Igrzyska pizzy. Jedną z konkurencji jest robienie ciasta na czas i to właśnie w tej kategorii padł kolejny rekord Guinessa. Brittany Rowe, pracująca w restauracji Six Hundred Downtown z miejscowości Bellafontaine w stanie Ohi w zaledwie 33,94 sek przygotowała ciasta na pięć pizz o rozmiarze 30 cm po 350 gramów każde i tym samym pobiła poprzedni rekord Guinessa, który w tej kategorii wynosił 41, 24 sek.

#6 Kto je najwięcej pizzy na świecie?

Ta informacja na pewno zadziwi niejednego fana pizzy. Najwięcej pizzy na świecie wcale nie jedzą Włosi, a Norwegowie. Statystyczny mieszkaniec Oslo zjada aż 5,4 kg pizzy rocznie.

Zaraz za Norwegami plasują się Niemcy. Z kolei statystyczna polska rodzina zjada pizzę przynajmniej raz w miesiącu, z czego najczęściej zamawia pizzę z dostawą do domu lub na wynos.

Zgłodniałeś? Masz ochotę na pyszną pizzę?
przejdź do systemu zamawiania

Złożenie zamówienia przez naszych klientów zajmuje MNIEJ NIŻ 3 MINUTY

Zobacz pozostałe artykuły

Poprzedni: «
Następny: »