Pizza Margherita – klasyk, którego warto spróbować
Pizza to jeden z najstarszych przysmaków na świecie, który jest popularny niemal wszędzie. Dokąd byśmy się nie udali, znajdziemy jej wielu zagorzałych fanów. Pizza Margherita – pomimo że najuboższa – zajmuje pierwsze pozycje w menu wielu sławnych pizzerii na całym świecie. A skąd tak naprawdę pochodzi ta najpopularniejsza pizza na świecie?
Pizza znana już w starożytności
Przekonanie, że pizza pochodzi z Włoch nie jest do końca słuszne. Jak się okazuje, płaskie okrągłe placki ciasta z oliwą, czosnkiem, posypane ziołami występowały już w starożytności. W starożytnym Egipcie spełniały funkcję płatniczą, natomiast do Rzymu trafiły około 500 roku p.n.e. jako focaccie przyprawione ziołami i serem.
A skąd się wzięła pizza Margherita?
Pierwszy współczesny nam rodzaj pizzy, czyli pizza Margherita, powstał najprawdopodobniej dopiero w 1889 roku. Legenda mówi, że właśnie w tym czasie król Umberto I i królowa Małgorzata przyjechali z wizytą do Neapolu. Jeden z kucharzy, Raffaele Esposito, stworzył z tej okazji pizzę. Zrobił ją w kolorach włoskich – z sosem pomidorowym (czerwień), mozzarellą (biel) i bazylią (zieleń). Pizza tak spodobała się królowej, że została nazwana na jej cześć.
Z Neapolu pizza trafiła do Stanów Zjednoczonych, gdzie została przyjęta z wielkim entuzjazmem już pod koniec XIX wieku. W północnej części Włoch spopularyzowała się jednak dopiero po II wojnie światowej, dzięki robotnikom, którzy migrowali w północne rejony za pracą.
Pizza Margherita w dwóch odmianach
Sporym zaskoczeniem dla niektórych może być fakt, że we Włoszech wyróżnia się dwie odmiany pizzy: neapolitańską oraz rzymską. Pizza rzymska od neapolitańskiej różni się przede wszystkim grubszym ciastem.
Pizza neapolitańska – oryginalna pizza neapolitańska przygotowywana jest z lokalnych składników, takich jak: pomidory San Marzano oraz mozzarella z mleka bawolic. Zgodnie ze sztuką wytwarzania pizzy, mąka użyta do jej pieczenia musi być typu 00 (ewentualnie z domieszką mąki typu 0). Ponadto do pizzy dodaje się także drożdże piwne, sól, wodę i oliwę z oliwek. Taka pizza obowiązkowo musi zostać upieczona w piecu opalanym drewnem, a jej ciasto powinno być bardzo cienkie (około 0,4 cm w środku, a brzegi 1-2 cm wysokości). Pizza neapolitańska została zastrzeżona przez Komisję Europejską w 2009 roku jako wyrób tradycyjny z certyfikatem TSG. Warto dodać, że występuje ona w trzech odmianach:
- jako znana wszystkim Margherita bazująca na tradycyjnym przepisie z 1889 roku,
- jako pizza Marinara zawierająca pomidory, czosnek, oliwę i oregano,
- jako Capricciosa z szynką i pieczarkami.
Pizza rzymska – ten rodzaj pizzy w odróżnieniu od pizzy rzymskiej jest przyrządzony na grubszym cieście. Ciasto piecze się nie więcej niż 2 minuty, w niższych temperaturach niż pizzę neapolitańską.
Pizza Margherita w Capri New
Kultowa pizza Margherita zawsze smakuje doskonale. Jest to klasyk nad klasykami, którego koniecznie musisz spróbować. Znajdziesz ją w menu każdej włoskiej restauracji i ceniącej się pizzerii. Jej wyjątkowy smak to wynik prostoty i doskonale wyselekcjonowanych składników. Dobra pizza broni się smakiem ciasta i podstawowych składników, które są dobrej jakości. I taka właśnie jest pizza Margherita z Capri New. Zachwyca prostotą i urzeka smakiem, wzorowana na tej prawdziwej neapolitańskiej smakuje zarówno dorosłym, jak i dzieciom.
W swojej ofercie posiadamy wiele rodzajów pizz w różnych rozmiarach, w tym smaczną pizzę Margheritę. Oferujemy pizzę na dowóz pod wskazane miejsce. Szybka dostawa gorącego jedzenia pomoże Ci nasycić głód, gdy nie masz ochoty wychodzić z domu lub z biura. Oferujemy bezpłatną dostawę na terenie całego Krakowa od minimalnej wartości zamówienia 20 złotych oraz atrakcyjne promocje na pizze.
To, co wyróżnia naszą Margheritę to przede wszystkim wyjątkowy smak, którego nie znajdziesz w żadnym innym lokalu.
Zamów pizzę Margheritę z dowozem za pomocą formularza zamawiania online
przejdź do systemu zamawiania
Złożenie zamówienia przez naszych klientów zajmuje MNIEJ NIŻ 3 MINUTY
Pizzę dowozimy w takie rejony Krakowa jak: Centrum (śródmieście), Stradom, Błonia, Cichy Kącik, Kleparz, Krowodrza i Łobzów, Miasteczko AGH (akademiki), Kazimierz, okolice Rynku (Stare Miasto), Azory, Żabiniec, Grzegórzki (Dąbie), Dębniki, Płaszów, Podgórze, Bonarka, Ruczaj, Ludwinów (os. Podwawelskie), Zabłocie, Kurdwanów, Łagiewniki, Zakrzówek, Bronowice, Salwator i Zwierzyniec oraz osiedla Bronowice Nowe (os. Widok), Widok-Zarzecze, Salwator City
Zobacz pozostałe artykuły
Poprzedni: « Jaką pizzę zamówić dla dziecka?Następny: Jak odgrzewać pizzę, aby była idealna na drugi dzień? »