Jedzenie pizzy a zasady savoir vivre – rozwiewamy wszelkie wątpliwości

Pizza jest niewątpliwie jednym z najpopularniejszych dań na całym świecie. Pomimo to wielu z nas zastanawia się, jak prawidłowo należy jeść pizzę? Czy faktycznie do jedzenia pizzy należy używać noża i widelca? Czy zawsze zjedzenie pizzy rękami będzie w złym guście?

Jedzenie pizzy rękami

Według neapolitańczyków i w ogóle Włochów pizzę należy jeść tylko i wyłącznie rękami – taka jest włoska tradycyjna. W tym wypadku nóż służy jedynie do pokrojenia pizzy na trójkąty zaraz po wyjęciu jej z pieca. Zdaniem włoskich szefów kuchni to właśnie jedzenie pizzy rękami dostarcza najwięcej radości. Potwierdzeniem tych słów jest piosenka włoskiego artysty Pino Daniele “Fatte’ na pizza”, który śpiewa, żeby pizzę Margheritę jeść rękami, a potem oblizać palce.

jedzenie pizzy zgodnie z savoir vivre

Jak należy jeść pizzę?

Złóż plaster pizzy na pół

Biorąc pizzę w dłoń, powinno się zgiąć trójkąt wzdłuż na pół. W ten sposób ułatwimy sobie spożywanie pizzy, nie ma bowiem obawy, że któryś ze składników nam z niej spadnie i pobrudzi ubranie.

Jedzenie pizzy bez dodatków

Prawdziwa włoska pizza rządzi się swoimi prawami – składa się z cienkiego placka, na którym kładzie się maksymalnie 3-4 składniki. Zresztą najpopularniejsza włoska pizza – Margherita – składa się tylko z sosu pomidorowego, mozzarelli, bazylii i oregano. Wiele osób woli jednak do pizzy dobierać więcej składników – pieczarki, salami, kukurydza to najpopularniejsze z nich. Jeśli chcemy zjeść osobno pizzę i dodatki, to bez skrępowania możemy to zrobić. Wystarczy tępą stroną noża zsunąć na bok talerza dodatki, które potem można jeść jak sałatkę, od czasu do czasu zagryzając plackiem.

Jedzenie pizzy od górnej skórki

Zgodnie z zasadami savoir vivre pizzę należałoby zacząć jeść od czubka trójkącika. Nikt jednak nie powiedział, że nie można zrobić tego w inny sposób. Jeżeli jest nam wygodnie, pizzę możemy zacząć jeść także od górnej skórki.

Maczaj kawałek pizzy w sosie

Po oderwaniu trójkąta pizzy, pomaczaj kawałek w swoim ulubionym sosie. Może to być zarówno ketchup, jak i niezwykle popularny, zwłaszcza do pizzy, sos czosnkowy.

Zostaw skórki

Wiele osób zostawia skórki, bo nie chce się nimi niepotrzebnie napychać. I słusznie. Nie ma w tym nic złego, aby po zjedzeniu pizzy pozostawić je samotnie na talerzu. Zawsze przecież można je ponownie wykorzystać, maczając w sosie lub kładąc ser i zapiekając w piekarniku.

zasady jedzenia pizzy według savoir vivre

Jedzenie pizzy nożem i widelcem

Jeżeli koniecznie chcemy trzymać się zasad savoir vivre, nic nie stoi na przeszkodzie, aby do jedzenia pizzy używać noża i widelca. Zamawiając danie w pizzerii, praktycznie zawsze otrzymamy sztućce. W takim wypadku mamy możliwość wyboru – jeść pizzę palcami, czy może sięgnąć po sztućce? Jeśli wybierzemy ten drugi sposób, bezwzględnie musimy postępować zgodnie z zasadami savoir vivre. Jak zatem należy posługiwać się nożem i widelcem? Widelec trzymamy w lewej ręce grzbietem do góry. Gdy odkroimy kawałek pizzy, odwracamy widelec do dołu i wkładamy pizzę do ust. Kiedy skończymy jeść, należy ułożyć sztućce w ten sposób, aby wskazywały godzinę 5:20. Jeżeli natomiast na chwilę chcemy odpocząć od jedzenia, sztućce krzyżujemy na talerzu.

Zamów pizzę do domu i zjedz ją jak chcesz

Aby nie zostać posądzonym o nieznajomość zasad savoir vivre, najlepiej zamówić pizzę z dowozem do domu. Wystarczy mieć dostęp do internetu, wejść na stronę internetową Capri New, wybrać odpowiedni rodzaj i rozmiar pizzy oraz sfinalizować transakcję. Potem nie pozostaje nic innego, jak zjeść smaczną pizzę – rękami albo sztućcami – wybór należy do Ciebie.

A Wy w jaki sposób dotychczas jedliście pizzę?

Naszła Cię ochota na smaczną pizzę? Wybierz najlepszą pizzę dla siebie
przejdź do systemu zamawiania

Złożenie zamówienia przez naszych klientów zajmuje MNIEJ NIŻ 3 MINUTY

Pizzę dowozimy w takie rejony Krakowa jak: Centrum (śródmieście), StradomBłoniaCichy KącikKleparzKrowodrza i ŁobzówMiasteczko AGH (akademiki), Kazimierz, okolice Rynku (Stare Miasto), Azory, Żabiniec, Grzegórzki (Dąbie), DębnikiPłaszówPodgórzeBonarkaRuczajLudwinów (os. Podwawelskie)Zabłocie, Kurdwanów, ŁagiewnikiZakrzówekBronowiceSalwator i Zwierzyniec oraz osiedla Bronowice Nowe (os. Widok)Widok-ZarzeczeSalwator City

Zobacz pozostałe artykuły

Poprzedni: «
Następny: »