5 najlepszych sosów do sałatek. Przegląd propozycji
Sałatki to wspaniały element zdrowej i zbilansowanej diety, dlatego obecne są one w jadłospisie wielu osób. Niewątpliwie wysokiej jakości i świeże składniki to podstawa sukcesu każdej sałatki. Niemniej ważny jest również sos, bez którego trudno ją sobie wyobrazić. To właśnie on łączy wszystkie składniki, eksponuje je i podkreśla ich walory smakowe. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jaki sos do sałatki wybrać. Przedstawiamy 5 najlepszych propozycji.
Jaki sos do sałatki wybrać? Przegląd najlepszych propozycji
Możemy wprost powiedzieć, że sekretnym składnikiem każdej sałatki jest sos, który zwykle dobiera się do rodzaju sałaty. Im jest ona delikatniejsza, tym sos powinien być lżejszy i rzadszy, aby nie zdominować jej smaku. Tajemnicą dobrego sosu do sałatki jest świeżość i najwyższa jakość wykorzystanych w nim składników, a także umiar i prostota.
Jeśli już wiemy, bez czego nie może obyć się żadna dobra sałatka, przyszła pora na wybór sosu do niej. Poniżej przedstawiamy propozycje najlepszych dressingów do sałatek:
#1 Sałatki z sosem winegret
Sos winegret to jeden z najpopularniejszych, a jednocześnie najprostszych w przygotowaniu sosów sałatkowych. Winegret to spolszczona nazwa sosu vinaigrette, co z języka francuskiego oznacza ocet. Jego bazę stanowi oliwa i ocet lub sok z cytryny, a także przyprawy, takie jak sól oraz pieprz. Niekiedy do sosu winegret dodaje się aromatyczne zioła – mowa tutaj o bazylii, oregano czy tymianku. Sos winegret pasuje niemal do każdej sałatki. Charakteryzuje się kwaskowatym i nieco orzeźwiającym smakiem, dlatego świetnie nadaje się do sałatek ze świeżych warzyw. Warto wspomnieć też o tym, że na przestrzeni lat powstało wiele wersji sosu winegret.
Sos winegret emulsyjny
Oprócz sosu winegret klasycznego, na bazie oliwy i octu, możemy się spotkać z sosem winegret emulsyjnym, który – w przeciwieństwie do sosu klasycznego – jest przygotowywany za pomocą blendera oraz miksera. Dzięki temu ma gładką konsystencję oraz jest nieprzezroczysty. Podobnie jak wariant klasyczny jest dość uniwersalny i sprawdzi się dobrze niemal w każdej sałatce.
Sos sałatkowy winegret z musztardą
Ma takie składniki, co klasyczny sos winegret, ale jest od niego bogatszy o musztardę, która znakomicie wiąże wszystkie elementy sosu i zapobiega jego rozwarstwianiu.
Sos winegret kremowy
To, co jest najbardziej charakterystycznym składnikiem kremowego sosu winegret, to surowe żółtka, śmietana lub kremowy ser typu gorgonzola. Swoją konsystencją przypomina trochę majonez.
Sos do sałatki winegret z miodem
Jest to słodsza wersja sosu winegret, która znalazła wielu zwolenników. Stanowi świetne uzupełnienie sałatek z owocowym akcentem, ale również tych, które mają w swoim składzie kurczaka.
#2 Sałatki z sosem Cezar
Sos Cezar kojarzy się przede wszystkim z sałatką o tej samie nazwie, składającej się z sałaty rzymskiej, grzanek, kurczaka oraz parmezanu. Istnieje wiele historii dotyczących tego, kto i kiedy stworzył tą jedną z najsłynniejszych sałatek świata. Jedna z nich mówi, że za twórcę sałatki Cezar uważa się Caesara Cardiniego, włoskiego kucharza, który był właścicielem restauracji w meksykańskim mieście Tijuana. Sałatka podobno powstała podczas pracowitego weekendu w restauracji, kiedy to Cesarowi zabrakło zapasów do kuchni i nie chcąc zawieść swoich klientów, wymyślił on sałatkę z tego, co było akurat pod ręką. Sałatka szybko zyskała na popularności i tym sposobem na stałe zagościła w karcie dań jako ,,Sałatka Cezar”.
Dziś sałatka ta ma wiele odmian, przygotowuje się ją z różnymi składnikami. Często modyfikuje się także sos do sałatki Cezar. Według oryginalnego przepisu do sałatki Cezar należy użyć sosu worcestershire, oliwy oraz octu winnego. Drugim sposobem na przygotowanie sosu Cezar jest wykorzystanie gotowego majonezu, czosnku oraz soli i pieprzu. Dla wzbogacenia smaku używany jest też sok z cytryny. Taki sos świetnie komponuje się z chrupiącą sałatą. W porównaniu do klasycznego sosu winegret ma znacznie gęstszą konsystencję i biało-żółtą barwę.
#3 Sałatki z sosem czosnkowym
Aromatyczny sos czosnkowy doskonale komponuje się z sałatkami warzywnymi, mięsnymi oraz rybnymi. Najczęściej przygotowywany jest na bazie jogurtu naturalnego, śmietany lub majonezu. Niezależnie od wersji dodaje smaku i aromatu każdej sałatce.
#4 Sałatki z sosem francuskim
Kolejną propozycją znakomitego dressingu do sałatki jest sos francuski. Nadaje się on do różnego rodzaju sałatek oraz dla osób będących na diecie wegetariańskiej. Ma charakterystyczny słodko-kwaskowaty smak i nieco gęstszą konsystencję niż winegret. Składa się m.in. z octu balsamicznego, miodu, musztardy, oliwy z oliwek. Jego uzupełnienie stanowi sól oraz świeżo zmielony pieprz.
#5 Sałatki z sosem włoskim
Włochy to nie tylko pyszna pizza, ale również aromatyczne sałatki. Tak naprawdę niezależnie od rodzaju sałatki włoski dressing nada jej niebywałego smaku i aromatu, a to wszystko za sprawą przypraw charakterystycznych dla dań kuchni włoskiej, czyli bazylii, oregano, czosnku. Sos włoski ma nieco podobny smak do sosu winegret. Jego bazę stanowi ocet bądź sok z cytryny, do którego dodaje się wymienione wyżej przyprawy, a także paprykę, natkę pietruszki, cebulę, koperek oraz sól i cukier.
Oprócz wspomnianych wyżej pięciu najlepszych dressingów sałatkowych istnieje wiele luźnych wariacji sosów do sałatek. Do ich przygotowania wykorzystuje się najróżniejsze oleje, zioła i przyprawy, a często także jogurt naturalny, majonez, śmietanę, niekiedy nawet ketchup. Możliwości kompozycyjne sosów sałatkowych są naprawdę nieograniczone.
Przeczytaj nasz artykuł, w którym poznasz 6 zdrowych dodatków do sałatki, które możesz jeść będąc na diecie.
Naszła Cię ochota na sałatkę ze smakowitym sosem?
Przejdź do formularza zamawiania online i wybierz idealną sałatkę dla siebie
przejdź do systemu zamawiania
Złożenie zamówienia przez naszych klientów zajmuje MNIEJ NIŻ 3 MINUTY
Pizzę dowozimy w takie rejony Krakowa jak: Centrum (śródmieście), Stradom, Błonia, Cichy Kącik, Kleparz, Krowodrza i Łobzów, Miasteczko AGH (akademiki), Kazimierz, okolice Rynku (Stare Miasto), Azory, Żabiniec, Grzegórzki (Dąbie), Dębniki, Płaszów, Podgórze, Bonarka, Ruczaj, Ludwinów (os. Podwawelskie), Zabłocie, Kurdwanów, Łagiewniki, Zakrzówek, Bronowice, Salwator i Zwierzyniec oraz osiedla Bronowice Nowe (os. Widok), Widok-Zarzecze, Salwator City
Zobacz pozostałe artykuły
Poprzedni: « Top 4 rozgrzewających zup, które sprawdzą się na chłodniejsze dniNastępny: Czym popijać obiad? Przegląd najpopularniejszych napojów do posiłku »