Jak można przechowywać zamówioną pizzę? Gdzie trzymać i jak długo?

Pizza na dowóz to posiłek, który chyba nigdy się nie znudzi. Zamawiamy ją w pracy, na obiad, kolację lub imprezę ze znajomymi. Okazji do zjedzenia tego włoskiego przysmaku nie brakuje. Bez wątpienia pizza to takie danie, które najlepiej smakuje zjedzone zaraz po otrzymaniu. Zdarza się jednak, że zwyczajnie nie możemy przełknąć ani kawałka więcej i chcemy go sobie zostawić na później. Jak zatem przechowywać taką pizzę, aby nie straciła swoich walorów smakowych?

Gdzie i jak długo trzymać niezjedzoną pizzę?

Gdzie przechowywać niezjedzoną pizzę? 

Okazuje się, że pizza najlepiej smakuje, gdy zostanie zjedzona w przeciągu dwóch godzin do odebrania zamówienia. Gdy nie damy jej rady zjeść od razu, możemy ją przechować. Najlepszym miejscem na przechowywanie niezjedzonej pizzy będzie lodówka. Aby jednak pizza nadal była chrupiąca i nie przesiąkła smakiem innych potraw, które w niej trzymamy, dobrze jest ją wcześniej umieścić w szczelnie zamkniętym pudełku – może to być zwykły plastikowy pojemnik na żywność. 

Jak przechowywać zamówioną pizzę? 

Przed wsadzeniem pizzy do lodówki, pozwólmy jej całkowicie ostygnąć. Nie powinno wstawiać się do lodówki nawet lekko ciepłych potraw, ponieważ w niecałkowicie ostudzonym daniu niektóre jego składniki stanowią doskonałą pożywkę dla bakterii. Zwłaszcza wypieki zawierające mąkę są szczególnie narażone na szybki rozwój bakterii. Pamiętajmy również o tym, że potrawy nie powinny być wielokrotnie odgrzewane, dlatego jeżeli zostało nam kilka kawałków pizzy, wyjmijmy tylko tyle, ile zjemy. 

Ile może leżeć pizza w lodówce?

Pizza może leżeć w lodówce nie dłużej niż przez jeden dzień. Składnikiem większości pizz są pieczarki, bez których większość z nas nie wyobraża sobie tej potrawy. I to właśnie ze względów bezpieczeństwa, dań z pieczarkami nie powinno się przechowywać dłużej niż jeden dzień w lodówce. Pieczarki mają to do siebie, że bardzo szybko tracą swoje walory smakowe, a jeżeli przechowuje się je dodatkowo np. z mięsem czy śmietaną (na bazie śmietany bardzo często przygotowywane są sosy do pizzy), to szybko się psują. Po wyjęciu pizzy z lodówki możemy ją podgrzać w kuchence mikrofalowej lub piekarniku do temperatury 70-80 st. C. i od razu spożyć.

Czy zamówioną pizzę można mrozić?

Jeżeli jesteśmy pewni, że nie zjemy pizzy po upływie jednego dnia, najlepszym rozwiązaniem będzie jej zamrożenie. Pizzę możemy schować do zamrażarki i przechowywać tam nawet kilka tygodni. Bardzo ważne jest jednak, aby przed mrożeniem pozbyć się tlenu z pojemnika, w którym to ten produkt będziemy przechowywać. Tlen nie sprzyja ujemnym temperaturom, zmienia kolor potraw i wysusza je. Pizzę więc przed zamrożeniem powinniśmy szczelnie zapakować do specjalnych woreczków do mrożenia. Zamrożoną pizzę o wiele łatwiej wyjmiemy z pojemnika lub woreczka, jeżeli wstawimy ją na chwilę od spodu do gorącej wody. Jeżeli zostało nam kilka kawałków pizzy i chcemy wszystkie kawałki zamrozić razem, bez konieczności późniejszego rozmrażania wszystkiego, dobrą praktyką jest ułożenie na jednym kawałku papieru do pieczenia i dopiero na nim ułożenie drugiego kawałka itd. Dzięki temu możemy bezpiecznie mrozić jednocześnie kilka kawałków pizzy bez obaw, że zamienią się w jedną wielką bryłę. Mrożenie to popularny sposób przechowywania żywności, trzeba jednak mieć świadomość tego, że mrożona pizza nie będzie tak dobrze smakować co świeża. 

Jak przechowywać sosy do pizzy?

Zamawiając pizzę, często dodatkowo decydujemy się na dobranie do niej sosu. Najczęściej wybieramy sos czosnkowy, majonezowy lub pomidorowy. Generalnie sosy nie nadają się do długiego przechowywania, ponieważ szybko tracą swoją konsystencję i walory smakowe. Sosy można przechowywać w lodówce przez około 2 dni. Trwałość sosu przedłuży cytryna, musztarda, sól oraz pieprz. 

Lodówka i zamrażarka mogą Wam pomóc w przechowywaniu niezjedzonej pizzy. Jednak nie ulega wątpliwości, że najlepiej smakuje świeża pizza, dlatego warto zamawiać taką, którą jesteśmy w stanie zjeść od razu. Szeroki wybór propozycji pizz w różnych rozmiarach znajdziemy w pizzerii Capri New, w której zamówimy dowolną pizzę szybko i wygodnie, korzystając z formularza zamawiania online

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat przechowywania i podgrzewania pizzy? Przeczytaj nasz artykuł: Jak odgrzewać pizzę, aby była idealna na drugi dzień?

Chcesz zjeść aromatyczną pizzę, nie wychodząc z domu?
Przejdź do formularza zamawiania online

przejdź do systemu zamawiania

 

Złożenie zamówienia przez naszych klientów zajmuje MNIEJ NIŻ 3 MINUTY

Pizzę dowozimy w takie rejony Krakowa jak: Centrum (śródmieście), StradomBłoniaCichy KącikKleparzKrowodrza i ŁobzówMiasteczko AGH (akademiki), Kazimierz, okolice Rynku (Stare Miasto), Azory, Żabiniec, Grzegórzki (Dąbie), DębnikiPłaszówPodgórzeBonarkaRuczajLudwinów (os. Podwawelskie)Zabłocie, Kurdwanów, ŁagiewnikiZakrzówekBronowiceSalwator i Zwierzyniec oraz osiedla Bronowice Nowe (os. Widok)Widok-ZarzeczeSalwator City

Zobacz pozostałe artykuły

Poprzedni: «
Następny: »