Wyjaśniamy, dlaczego okrągła pizza jest serwowana w kwadratowych pudełkach

Pizza to najsłynniejsze danie kuchni włoskiej. Kochamy ją za prostotę, niepowtarzalny smak i możliwość łączenia ze sobą różnych składników. Jej okrągły kształt to znak rozpoznawczy. Dlaczego jednak okrągłą pizzę prawie zawsze wsadza się do kwadratowego pudełka? Zapraszamy do lektury artykułu, w którym postaramy się na to pytanie odpowiedzieć.

Dlaczego okrągłą pizzę serwuje się w kwadratowych pudełkach

Dlaczego pizza jest okrągła? 

Zanim przejdziemy do tematu pudełka na pizzę, warto wcześniej wyjaśnić, dlaczego pizza zawsze jest okrągła? Przecież rozciągając ciasto na blasze, można mu nadać praktycznie każdy kształt. Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, trzeba wrócić do przeszłości i dalekiego Egiptu. To właśnie tam powstał pierwowzór pizzy, którym to były okrągłe chlebowe placki wypiekane w specjalnych piecach. Pomimo że były to dość skromne potrawy z mąki i wody, stanowiły coś w rodzaju pieczywa dla całej rodziny. Zarówno swoim smakiem, jak i kształtem przypominały pizzę, którą znamy dzisiaj. 

Okrągły kształt pizzy jest po prostu praktyczny

Współczesny okrągły kształt pizzy nie jest wynikiem wyłącznie tradycji. Wpływ na jej kształt ma również geometria. Według wielu pizza jest okrągła, bo to ułatwia jej krojenie, podawanie, a także konsumowanie. Mimo że kultura często podpowiada nam, by jeść nożem i widelcem, to wielu z nas nie wyobraża sobie spożywać pizzy inaczej niż rękoma. Okrągły placek łatwo pokroić na trójkątne kawałki, a trójkątna forma z okrągłej postaci ułatwia jej swobodne trzymanie w dłoniach. W każdej dobrej pizzerii, takiej jak chociażby Capri New w Krakowie, ciasto wyrabiane jest poprzez podrzucanie i rozciąganie, co pozwala na uformowanie okrągłego placka. Po co więc dodawać sobie pracy, próbując nadać jej prostokątny czy kwadratowy kształt? 

Więcej na temat sposobu jedzenia pizzy dowiesz się z artykułu: Jedzenie pizzy a zasady savoir vivre – rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Czy pizza zawsze jest okrągła?

Pizza nie zawsze jest okrągła, choć wariant klasyczny, pochodzący z Neapolu, ma właśnie taki kształt. Jednak i wersje prostokątne pojawiają się w niektórych rejonach świata – im dalej na południe Włoch, tym większe prawdopodobieństwo spotkania prostokątnego placka. Prostokątna wersja pizzy przygotowywana jest również za Oceanem (pizza Stromboli), gdzie trafiła wraz z imigrantami w połowie XIX wieku. Stromboli to zawijana pizza, do której zaraz po upieczeniu wlewa się stopiony ser. Bardziej przypomina roladę niż tradycyjną włoską pizzę. 

Dlaczego okrągła pizza serwowana jest w kwadratowych pudełkach? 

Wiemy już, dlaczego pizza prawie zawsze jest okrągła. Teraz pora przejść do meritum i wyjaśnić, dlaczego okrągły placek serwuje się w kwadratowych pudełkach. W tym przypadku znaczenie ma logistyka i ergonomia. Koszt produkcji okrągłego pudełka jest znacznie wyższy od kwadratowego. Po drugie, chodzi też o wygodę. Dostawcom wygodniej dowozi się pizzę w kwadratowych pudełkach. W wielu przypadkach na dłużej zachowują one ciepło. Nie bez znaczenia jest również wygoda konsumenta. Z okrągłego pudełka znacznie trudniej byłoby wyciągnąć trójkątny kawałek pizzy. 

Anegdoty na temat kształtu pizzy

Już jak wcześniej wspomnieliśmy, wiele osób zastanawia się, dlaczego pizza jest okrągła, a w dodatku serwuje się ją w kwadratowych pudełkach. Przeszukując internet, można natrafić na wiele ciekawych anegdot na ten temat. Jedna z nich mówi o trzech wybitnych i wygłodniałych matematykach, którzy postanowili wykonać pizzę idealną, a nie chcieli, aby któraś z figur geometrycznych poczuła się urażona. W związku z tym stwierdzili, że pizza będzie okrągła, kawałki trójkątne, a pudełko kwadratowe bądź prostokątne. Trudno jest ocenić wiarygodność tej anegdotki, jedno jest jednak pewne – fani pizzy nie będą się zastanawiać nad tym, jaki kształt ma ich ulubione danie, bo jest to rzecz drugorzędna. Najważniejszy jest smak. W końcu to ciasto i składniki liczą się w pizzy najbardziej. 

Więcej nowinek na temat pizzy znajdziesz w artykule: 6 ciekawostek o pizzy, o których najprawdopodobniej nie wiedziałeś.

Chcesz otrzymać okrągłą pizzę podzieloną na trójkąty w kwadratowym pudełku?
Przejdź do formularza zamawiania online

przejdź do systemu zamawiania

 

Złożenie zamówienia przez naszych klientów zajmuje MNIEJ NIŻ 3 MINUTY

Pizzę dowozimy w takie rejony Krakowa jak: Centrum (śródmieście), StradomBłoniaCichy KącikKleparzKrowodrza i ŁobzówMiasteczko AGH (akademiki), Kazimierz, okolice Rynku (Stare Miasto), Azory, Żabiniec, Grzegórzki (Dąbie), DębnikiPłaszówPodgórzeBonarkaRuczajLudwinów (os. Podwawelskie)Zabłocie, Kurdwanów, ŁagiewnikiZakrzówekBronowiceSalwator i Zwierzyniec oraz osiedla Bronowice Nowe (os. Widok)Widok-ZarzeczeSalwator City

 

Zobacz pozostałe artykuły

Poprzedni: «
Następny: »