Święto pizzy – kiedy przypada dzień pizzy?
Wszyscy kochamy pizzę, dlatego nikogo z pewnością nie dziwi fakt, że pizza doczekała się własnego święta. Już niedługo wszyscy miłośnicy tego dania będą mieli okazję do świętowania. Sprawdź, kiedy wypada Międzynarodowy Dzień Pizzy.
Kiedy wypada święto pizzy?
Miłośnicy pizzy najsmaczniejsze święto w roku będą mogli obchodzić już 9 lutego. Najbliższy Międzynarodowy Dzień Pizzy wypada dokładnie 9 lutego 2020 roku w niedzielę. Święto pizzy przypada raz w roku, nie oznacza to jednak, że w pozostałe dni obowiązuje abstynencja – czego dowodem jest fakt, że średnio w ciągu jednego dnia sprzedawanych jest na świecie około 13 milionów pudełek pizzy. Międzynarodowy Dzień Pizzy do jednak doskonała okazja do tego, by bez żadnych wyrzutów sumienia zjeść jeszcze więcej tego włoskiego przysmaku.
Skąd wzięło się święto pizzy? Krótka historia pizzy
Za twórców pizzy uznaje się kucharzy z Neapolu, ale tak naprawdę pierwsze danie tego typu było znane już w starożytności, a konkretnie w starożytnej Grecji. Mieszkańcy tego państwa raczyli się plackami chlebowymi posmarowanymi oliwą, czosnkiem i posypanymi świeżymi ziołami. Placki te wywołały furorę wśród Rzymian, którzy po podbiciu Grecji fascynowali się nie tylko grecką kulturą, ale też jej kulinariami. Sztukę wypiekanych placków z chleba, które nazwali foccacią, przenieśli do siebie.
Narodziny pizzy we Włoszech
Jednak prawdziwa pizza, pod taką postacią, jaką znamy ją dzisiaj, pojawiła się dopiero w XVII wieku, kiedy to do Europy sprowadzono pomidory. Rozpowszechniona została jeszcze później, bo dopiero w 1889 roku, gdy Neapol odwiedziła Królowa Włoch – Małgorzata Sabaudzka. Nadworny piekarz, niejaki Raffaelo Esposito, przygotował z tej okazji placek zdobiony dodatkami: bazylią, pomidorami i mozzarellą w narodowych barwach. Tak oto powstała najprostsza pizza świata zwana Margheritą od imienia królowej Małgorzaty. O wiele później w pizzy zakochali się Amerykanie, którzy wytworzyli swój własny nowojorski styl pizzy. Warto wspomnieć również o tym, że w 2009 roku Komisja Europejska uznała pizzę neapolitańską na wyrób tradycyjny i przyznała jej certyfikat TSG (Traditional Specialities Guaranteed). W praktyce oznacza to, że pizza neapolitańska może zostać wyrabiana wyłącznie według ściśle określonej receptury.
Jakie pizze są najczęściej wybierane przez Polaków podczas święta pizzy?
We Włoszech pizza podlega pod dwie kategorie: pizza włoska oraz ta przygotowywana przez resztę świata. Może to wydawać się nieco dziwne, biorąc pod uwagę fakt, iż na drożdżowym placku może znaleźć się praktycznie wszystko. Właściciele pizzerii w Polsce prześcigają się w nowych propozycjach i wymyślają coraz to inne warianty smakowe. Jak się okazuje, choć istnieje kilkaset wariacji pizzy, Polacy i tak najczęściej wybierają jej podstawowę wersję, czyli Margheritę. Równie popularne co Margarita są Capriciosa z pieczarkami, Pepperoni oraz Pizza Hawajska. Najbardziej kochamy pizzę za jej niepowtarzalny smak oraz możliwość skomponowania własnych dodatków. Dostępność przeróżnych składników to okazja do przygotowania własnej, unikalnej kompozycji smakowej.
Chcesz dowiedzieć się więcej o najchętniej zamawianych pizzach? Przeczytaj nasz ranking popularności pizzy.
Międzynarodowy Dzień Pizzy – pizza z dostawą, w lokalu, a może ręcznie robiona w domu?
Pizzę możemy przygotować w domu, jednak bez wątpienia najwygodniejszą formą jest pizza na telefon z dowozem. Niektóre pizzerie, takie jak Capri New, poszły o krok dalej i wprowadziły możliwość zamawiania pizzy online. Pizza z dostawą to popularna alternatywa dla jedzenia pizzy w lokalu oraz tej przyrządzanej samodzielnie. Jest to oszczędność czasu i wygoda. Decydując się na takie rozwiązanie, nie musimy wychodzić z domu, by móc zjeść swój ulubiony drożdżowy placek z dodatkami.
Zamów pizzę przez internet, a gorący posiłek zostanie dostarczony pod wskazany adres
Przejdź do formularza zamawiania online
przejdź do systemu zamawiania
Złożenie zamówienia przez naszych klientów zajmuje MNIEJ NIŻ 3 MINUTY
Pizzę dowozimy w takie rejony Krakowa jak: Centrum (śródmieście), Stradom, Błonia, Cichy Kącik, Kleparz, Krowodrza i Łobzów, Miasteczko AGH (akademiki), Kazimierz, okolice Rynku (Stare Miasto), Azory, Żabiniec, Grzegórzki (Dąbie), Dębniki, Płaszów, Podgórze, Bonarka, Ruczaj, Ludwinów (os. Podwawelskie), Zabłocie, Kurdwanów, Łagiewniki, Zakrzówek, Bronowice, Salwator i Zwierzyniec oraz osiedla Bronowice Nowe (os. Widok), Widok-Zarzecze, Salwator City
Zobacz pozostałe artykuły
Poprzedni: « Pizza z owocami – czy placek na słodko może być smaczny?Następny: 4 fakty o pizzy hawajskiej, o których z pewnością nie miałeś pojęcia »